A   B   C   D   E   F   G   H   I   J   K   L   M   N   O   P   Q   R   S   T   U   V   W   X   Y   Z  
Celebrity Picture Gallery

You are here: Pictures  >  Sea Patrol Pictures  >  Sea Patrol Cast and Crew

Sea Patrol Cast and Crew


Cast

John Batchelor (16 pictures)
Chief Petty Officer Andy 'Charge' Thorpe

Matthew Holmes
Chief Petty Officer Chris 'Swain' Blake

Lisa McCune (18 pictures)
Lieutenant Kate McGregor

Kristian Schmid
Able Seaman Robert J. 'RO' Dixon

Ian Stenlake
Lieutenant Commander Mike Flynn

Kirsty Lee Allan
Chef Rebecca 'Bomber' Brown

Nikolai Nikolaeff (25 pictures)
Leo '2 Dads' Kosov-Meyer

Saskia Burmeister (13 pictures)
Lieutenant Nikki Caetano

Jay Ryan (66 pictures)
Able Seaman Billy 'Spider' Webb

Jeremy Lindsay Taylor
Petty Officer Pete 'Buffer' Tomaszewski

David Lyons (52 pictures)
Leading Seaman Josh 'ET' Holiday

Conrad Coleby (1 picture)
Dylan 'Dutchy' Mulholland

Danielle Horvat
Jessica 'Gap Girl' Bird

Tammy Macintosh (15 pictures)
CMDR Maxine 'Knocker' White

Steve Bisley
CMDR Steve Marshall

Dominic Deutscher
Ryan White

Josh Lawson
Able Seaman Toby 'Chefo' Jones

Rowan Chapman
NAVCOM Official

Morgan O'Neill
Lieutenant Darryl Smith

Christopher Stollery
Federal Agent Greg Murphy

Ditch Davey (9 pictures)
SAS Captain Jim Roth

Avelino 'El Rico' Lescot
Hire man / ... 8 episodes, 2007-2010

Alan Dale (14 pictures)
Ray Walsman

Renai Caruso (1 picture)
Madelaine Cruise

Sibylla Budd (9 pictures)
Dr. Ursula Morrell

Pearl Tan
Federal Agent Alicia Turnball 5 episodes, 2007

Damien Garvey
Carl Davies

Daisy Betts (79 pictures)
Sally Blake

Jimmy Christiansen
Hungarian Deckhand / ... 5 episodes, 2007-2011

Blair McDonough (9 pictures)
Matt Robsen

Jessica Napier (20 pictures)
Simone Robsen

Dajana Cahill
Carly Walsman 4 episodes, 2008

Tye Harper
Seaman John Jaffah

Martin Lynes
Rick Gallagher

Todd Levi
Agent Steve Weaver / ... 4 episodes, 2007-2010

Andrew Buchanan
Campbell Fulton

Alex Makauskas
HMAS Hammersley Sailor

Brad McMurray
Franz Szapolyai

Che Timmins
Francis Drake

Ariu Lang Sio
Lawrence Siapu

Matthew Whittet (1 picture)
Dr. Lee

Shea Adams
Deckhand 3 / ... 3 episodes, 2007-2010

Ben Clements
Helmsman

Mick Roughan
Bandit 1 / ... 3 episodes, 2007-2010

Monroe Reimers
Dr. Poulos

Mira Pawel
Belinda Lloyd / ... 3 episodes, 2008-2009

Troy Hunter (1 picture)
Gun Firing Local / ... 3 episodes, 2008-2011

Myles Pollard (14 pictures)
Stuart White

Trent Huen
Choi Jong-Hun / ... 2 episodes, 2008-2010

Joel Pierce
Sgt Matt 'Roses' Thorne

Graham Moore
Agent Smith / ... 2 episodes, 2010-2011

Jason Paull Hayes
Doug / ... 2 episodes, 2010-2011

Valentino del Toro (1 picture)
Anton Gorski

Aaron Fa'aoso
Massita Balanbaan

Steve Nation
Sam Murray 2 episodes, 2007

Mirko Grillini
Emile / ... 2 episodes, 2009-2011

Kate Garven
Suzie 2 episodes, 2007

Colin Handley
Walsman's Skipper

Mick Corrigan
Gorski Crewman

Darren Mitchell
Gorski Crewman

Justin Palazzo-Orr
Able Seaman Harry Costa

Ben Siemer
Mercenary

Jamie Hite
Bowman

Darko Tuscan
Bandit 2 / ... 2 episodes, 2007

Joel Lok
Gesang

Lap Phan
Danielle / ... 2 episodes, 2009-2010

Evert McQueen
Michael Boon / ... 2 episodes, 2009-2011

Ling Hsueh Tang
Asheta Gatu

Chris Baz
Harbour Master / ... 2 episodes, 2009-2010

Peter Adams
Jeff Morgan / ... 2 episodes, 2008-2009

Nelle Lee
Café Girl / ... 2 episodes, 2009-2010

Colin Smith
Fisherman / ... 2 episodes, 2009-2011

Bren Foster (7 pictures)
Lieutenant Cliff Bailey

Director

Geoff Bennett
26 episodes, 2007-2011

Steve Mann
21 episodes, 2009-2011

Ian Barry
14 episodes, 2008-2009

Chris Martin-Jones
7 episodes, 2007

Writer

Di McElroy
41 episodes, 2007-2011

Hal McElroy
41 episodes, 2007-2011

John Ridley
15 episodes, 2007-2011

Jeff Truman (2 pictures)
14 episodes, 2007-2011

Philip Dalkin
9 episodes, 2008-2011

Marcia Gardner
8 episodes, 2007-2011

Tony Morphett
6 episodes, 2007-2009

Michaeley O'Brien
3 episodes, 2007-2008

Adam Todd
3 episodes, 2008-2009

Matt Ford
2 episodes, 2008-2009

Felicity Packard
2 episodes, 2008-2009

Producer

Jo Horsburgh
Executive producer 43 episodes, 2007-2011

Di McElroy
Executive producer / producer 43 episodes, 2007-2011

Hal McElroy
Executive producer / producer 43 episodes, 2007-2011

Julie Forster
Line producer 41 episodes, 2007-2011

Marcia Gardner
Script producer 28 episodes, 2008-2011

Susan Bower
Story producer 13 episodes, 2007

Stewart Dean
Post producer 3 episodes, 2011

Original Music

Anthony Ammar
68 episodes, 2007-2011

Adam Gock
68 episodes, 2007-2011

Les Gock
68 episodes, 2007-2011

Dinesh Wicks
68 episodes, 2007-2011

Edward Said
14 episodes, 2010-2011

Chad Gock
13 episodes, 2011

Cinematographer

Russell Bacon
36 episodes, 2007-2011

Editor

Antonio Mestres
27 episodes, 2007-2011

Marcus D'Arcy
17 episodes, 2007-2009

Robert Gibson
2 episodes, 2010

Casting Director

Tom McSweeney
15 episodes, 2008-2009

Faith Martin
13 episodes, 2007

Tracey Silvester
3 episodes, 2007

Production Designer

Michael Rumpf
36 episodes, 2007-2011

Art Director

John Wingrove
46 episodes, 2007-2011

Set Decorator

Laura Elkington
6 episodes, 2009-2011

Costume Designer

Wendy Cork
17 episodes, 2009-2010

Phil Eagles
16 episodes, 2007-2008

Adam Dalli
13 episodes, 2011

Makeup Department

Sally Gordon
Makeup department head 58 episodes, 2007-2011

Anita Lowe
Hair stylist / key hair stylist 36 episodes, 2007-2011

Tia Stephanou
Assistant hair stylist / assistant makeup artist 17 episodes, 2009-2010

Antony McMullen
Special makeup effects artist: Prosthetic Transfers 13 episodes, 2008

Anita Morgan
Additional makeup artist 13 episodes, 2009

Christine Kanaan
Hair assistant / assistant makeup artist / ... 8 episodes, 2007

Larissa Lotocki
Hair assistant / assistant makeup artist / ... 8 episodes, 2007

Zeljka Stanin
Hair stylist / hairdresser 8 episodes, 2007

Veronique Keys
Hair stylist / makeup artist 8 episodes, 2008

Simon Joseph
Make up artist: additional crew 4 episodes, 2010

Ann-Marie Gosse
Assistant hair stylist / assistant makeup artist 3 episodes, 2011

Production Manager

Peter Powell
Post-production supervisor 36 episodes, 2007-2011

Peter Welman
Unit manager / unit department: Mission Beach / ... 31 episodes, 2007-2010

Graham Winter
Unit manager / unit manager: Gold Coast / ... 25 episodes, 2007-2010

Jamie Whifield
Unit manager / unit manager: Gold Coast 23 episodes, 2007-2011

Peter Veriakes
Unit manager: Sydney 8 episodes, 2007

Nic Morgan
Post-production supervisor 3 episodes, 2011

Second Unit Director or Assistant Director

Charles Mann
Second assistant director / third assistant director 58 episodes, 2007-2011

Darren Mallett
Scheduling first assistant director / first assistant director 21 episodes, 2007-2011

Tony Edwards
First assistant director 16 episodes, 2007-2011

Vera Biffone
Second assistant director 16 episodes, 2007-2008

Sophie Stawaruk
Second assistant director 16 episodes, 2007-2008

Ian Kenny
First assistant director 15 episodes, 2008-2011

Guy Campbell
Scheduling first assistant director 13 episodes, 2009

Angela McPherson
Second assistant director 13 episodes, 2009

Sarah-Jane Walsh
Third assistant director 13 episodes, 2009

Mark J. Ingram
Second assistant director 13 episodes, 2011

Adam Smillie
Third assistant director 8 episodes, 2007

Darwin Brooks
Third assistant director 7 episodes, 2010-2011

Peter McLennan
Assistant director: additional crew 4 episodes, 2010

Joanne Pearce
Second assistant director 4 episodes, 2010

Nick Wyles
Assistant director: additional crew 4 episodes, 2010

Jason Rowling
Additional third assistant director 2 episodes, 2008

Art Department

Janelle Armstrong
Art department runner / assistant coordinator: Far North Queensland / ... 36 episodes, 2007-2011

Karen Ballantyne
Assistant art director / art coordinator / ... 36 episodes, 2007-2011

Dave Catton
Scenic artist / assistant scenic artist 36 episodes, 2007-2011

Blue Chapman
Leading hand / set builder 36 episodes, 2007-2011

Brad Howard
Construction manager / construction manager: Gold Coast 36 episodes, 2007-2011

Klaus Kastberg
Set designer 36 episodes, 2007-2011

Kristian Kielland
Construction foreman / construction foreman: Gold Coast 33 episodes, 2007-2010

Bernie Childs
Construction coordinator 29 episodes, 2007-2009

Andrew Bishop
Set builder / stand-by carpenter 28 episodes, 2008-2011

Luke Hughes
Carpenter 28 episodes, 2008-2011

Andrew McNiece
Buyer / dresser / ... 28 episodes, 2008-2011

Jodie Whetter
Buyer / set dresser / ... 28 episodes, 2008-2011

Rongo Gordon
Set builder 27 episodes, 2008-2011

Hans Verbeek
Leading hand / construction foreman: Far North Queensland / ... 26 episodes, 2008-2011

Roland Vetter
Set builder 26 episodes, 2008-2011

Jai Newlands
Brush hand / painter 25 episodes, 2008-2010

Michael Verbeek
Set builder / stand-by carpenter / ... 23 episodes, 2007-2011

David Chils
Set builder 21 episodes, 2007-2009

Murray Philip
Steel worker 21 episodes, 2007-2009

Jim Cornelius
Trade assistant 20 episodes, 2009-2011

Chris Williams
Set finisher 19 episodes, 2008-2009

Glenn Antill
Leading hand / set builder 16 episodes, 2007-2008

Fiona Gough
Dresser / buyer / ... 16 episodes, 2007-2008

James Howard
Carpenter 16 episodes, 2007-2008

John Lambert
Buyer / dresser / ... 16 episodes, 2007-2008

Ben Walker
Stand-by props 16 episodes, 2007-2008

John Pickering
Set builder 16 episodes, 2009-2011

Bec Parkinson
Assistant stand-by props 13 episodes, 2009

Scott Booth
Labourer 13 episodes, 2009

Nick Jarvis
Set builder 13 episodes, 2009

Chris Laverty
Art department runner 13 episodes, 2009

Nathalia Rayfield
Art department coordinator 13 episodes, 2009

Harry Zettel
Stand-by props 11 episodes, 2009

Greg Abel
Steel worker 8 episodes, 2007

Milton Browne
Carpenter 8 episodes, 2007

Tina Bull
Set finisher 8 episodes, 2007

Barry Burton
Fibreglass technician 8 episodes, 2007

Ray Chapman Jr.
Laborer 8 episodes, 2007

Jac Charlton
Set dresser 8 episodes, 2007

Dave Franks
Carpenter 8 episodes, 2007

Tony Giltrap
Construction manager: Far North Queensland / dresser: Far North Queensland 8 episodes, 2007

Chris Goddard
Scenic artist 8 episodes, 2007

Michael Hayward
Runner: Far North Queensland / stand-by carpenter: Far North Queensland 8 episodes, 2007

Kim Howard
Set builder 8 episodes, 2007

Chris Leach
Set builder 8 episodes, 2007

Lon Lucini
Buyer: Sydney / dresser: Sydney 8 episodes, 2007

Dean Macquire
Assistant stand-by: Sydney 8 episodes, 2007

William Manning
Carpenter 8 episodes, 2007

Antony Miller
Runner/buyer: Sydney 8 episodes, 2007

Andrew Murray
Construction foreman: Far North Queensland 8 episodes, 2007

Craig Nicol
Laborer 8 episodes, 2007

Irene Seeto
Assistant stand-by: Sydney 8 episodes, 2007

Stottie
Art coordinator / coordinator 8 episodes, 2007

Roger Wise
Runner/buyer: Gold Coast 8 episodes, 2007

Cory Woodgate
Brush hand 8 episodes, 2007

Angela Barac
Art department coordinator 8 episodes, 2008

Geoff Bradley
Steel worker 8 episodes, 2008

Darren Unsgaard
Buyer / dresser / ... 8 episodes, 2008

William Del Mar
Assistant stand-by props 7 episodes, 2010-2011

Sheila Lind
Art department coordinator 7 episodes, 2010-2011

Adrienne Ogle
Stand-by props 7 episodes, 2010-2011

Daniel Cairns
Stand-by props: additional crew 4 episodes, 2010

Devin De Araujo
Art department runner 4 episodes, 2010

Andrew Duncan
Carpenter 4 episodes, 2010

Matthew Henneken
Carpenter 4 episodes, 2010

Fred Hughes
Set builder 4 episodes, 2010

Michael Kissane
Props master 4 episodes, 2010

Lauren Lalor
Art department assistant: Far North Queensland 4 episodes, 2010

Anna McCafferty
Assistant buyer / assistant dresser 4 episodes, 2010

Liz Moran
Set finisher 4 episodes, 2010

Nathan Morris
Art department assistant: additional crew 4 episodes, 2010

John Schmidt
Art department assistant 4 episodes, 2010

Ben Selleck
Set finisher: Far North Queensland 4 episodes, 2010

Robert Steedman
Trade assistant 4 episodes, 2010

Jack Watford
Construction coordinator 4 episodes, 2010

Mark de Araugo
Set finisher 3 episodes, 2011

John Knight
Brush hand 3 episodes, 2011

Brent Tasker
Assistant buyer / assistant dresser 3 episodes, 2011

Marde Tozer
Assistant buyer / assistant dresser 3 episodes, 2011

Karen White
Construction coordinator 3 episodes, 2011

Daniella Rigby
Art coordinator 2 episodes, 2009-2010

Sound Department

Nigel Croydon
Foley recordist 28 episodes, 2008-2011

Gerry Duffy
Liaison: sound post-production / post-production sound 28 episodes, 2008-2011

Stefan Kluka
Foley artist 27 episodes, 2008-2011

Robert Sullivan
Sound mixer 26 episodes, 2008-2011

Ian Neilson
Sound effects editor / sound supervisor 25 episodes, 2008-2010

Rick Lisle
Adr / dialogue track laying 21 episodes, 2008-2009

Rod Conder
Boom operator / boom operator: additional crew / ... 20 episodes, 2009-2011

Justine Angus
Dialogue editor 16 episodes, 2007-2011

Craig Walmsley
Sound recordist 16 episodes, 2007-2008

Ben Wyatt
Boom operator 16 episodes, 2007-2008

Todd Moore
Sound assistant / boom operator 16 episodes, 2009-2011

Greg Burgmann
Sound recordist 16 episodes, 2009-2010

Glen Townson
Boom operator 13 episodes, 2009

Paul 'Salty' Brincat
Additional sound recordist / sound recordist: additional crew 12 episodes, 2008-2010

Dan McMahon
Sound assistant / boom operator 12 episodes, 2008-2010

Joel McLean
Sound mixer 11 episodes, 2007-2010

Tim West
Adr mixer 11 episodes, 2010

Ross Brewer
Sound technical facilitator 8 episodes, 2007

John Dennison
Sound post coordinator 8 episodes, 2007

Les Fiddess
Foley artist 8 episodes, 2007

Danny Longhurst
Dialogue editor 8 episodes, 2007

Duncan McAllister
Adr engineer / foley engineer 8 episodes, 2007

John Patterson
Sound effects editor 8 episodes, 2007

Peter Purcell
Sound mixer 8 episodes, 2007

Thor Andersen
Boom operator: additional crew / additional boom operator 7 episodes, 2010-2011

Dino Giacomin
Sound supervisor 7 episodes, 2010-2011

Tom Lowndes
Sound re-recording mixer 5 episodes, 2010

Scott Bruce
Boom operator 4 episodes, 2010

Mark Franken
Adr / dialogue track laying 4 episodes, 2010

Nick Bozzone
Adr mixer / adr recordist 3 episodes, 2010-2011

Kyle D. Krajewski
Sound recordist 3 episodes, 2010-2011

Peter Burgess
Sound effects editor 3 episodes, 2011

Terry Meehan
Radio microphone techician 3 episodes, 2011

Jill Stewart
Sound assistant 3 episodes, 2011

Robert Weiss
Adr mixer 2 episodes, 2011

Special Effects

Clint Ingram
Special effects supervisor 41 episodes, 2007-2011

Daniel Houweling
Special effects technician / special effects assistant 36 episodes, 2007-2011

Steve Rungwerth
Special effects technician 28 episodes, 2008-2011

Sam Howden
Special effects technician / special effects assistant: Far North Queenland 21 episodes, 2007-2009

Jake Ingram
Special effects technician / special effects assistant 20 episodes, 2009-2011

Greg Tuckwell
Special effects technician 17 episodes, 2009-2010

Murray Philip
Special effects technician 8 episodes, 2008

Ben Ingram
Special effects technician 4 episodes, 2010

Visual Effects

Soren Jensen
Visual effects supervisor / digital visual effects 36 episodes, 2007-2011

Antonio Mestres
Title design 28 episodes, 2008-2011

Bertrand Polivka
Digital visual effects 21 episodes, 2007-2009

Chris Leaver
Digital visual effects 21 episodes, 2008-2009

Tony Cole
Digital visual effects 13 episodes, 2009

Madeleine Milasas
Digital visual effects 13 episodes, 2009

Eric Schaechter
Digital visual effects 12 episodes, 2008-2010

Marcus Bolton
Digital visual effects 9 episodes, 2008-2010

Peter Cramer
Opening titles: The Milk Bar / opening titles 8 episodes, 2007

James Schofield
Designer: opening title 8 episodes, 2007

Scott Geersen
Visual effects 2 episodes, 2009

Claud Liucci
Digital visual effects 2 episodes, 2010-2011

Stunts

Paul Phillips
Stunt coordinator / stunt double 36 episodes, 2007-2011

Jimmy Christiansen
Assistant stunt coordinator / stunt double: Dutchy / ... 29 episodes, 2007-2011

Lana Williams
Safety supervisor 27 episodes, 2008-2011

Steve Harman
Stunt double / stunt double: Mike / ... 6 episodes, 2007-2010

Ben Siemer
Stunt double / stunt double: Spider 5 episodes, 2007-2009

Cameron Ambridge
Stunt double / stunt double: Clarkson / ... 5 episodes, 2009-2010

Danny Baldwin
Safety supervisor: additional crew 4 episodes, 2010

Chris Hargreaves
Safety supervisor 4 episodes, 2010

Rhye Copeman
Stunt double 3 episodes, 2007-2009

Haydn Dalton
Stunt double / stunt performer / ... 3 episodes, 2009-2010

Ulrik Strodl
Stunt double / stunt performer: Wantha's Dead Crewman 3 episodes, 2009-2010

Laurence Pettinari
Safety supervisor 3 episodes, 2011

Haley Mitchell
Stunt double / stunt double: Bomber 2 episodes, 2007-2008

Peter Hill
Stunt performer / stunt performer: Crocodillo Bar Local 2 episodes, 2009-2010

Mick Roughan
Stunt double / stunt performer: Crocodillo Bar Local 2 episodes, 2009-2010

Shea Adams
Stunt double 2 episodes, 2009

Renee Bowen
Stunt double / stunt performer 2 episodes, 2009

Aston Crabtree
Stunt double 2 episodes, 2009

Steve Daddow
Stunt performer / stunts: Market Local 2 episodes, 2009

Nicole Downs
Stunt double / stunt performer 2 episodes, 2009

Shinji Ikefuji
Stunt double 2 episodes, 2009

Shaun Kim
Stunt double 2 episodes, 2009

Tomoki Miyamoto
Stunt double 2 episodes, 2009

Koichi Waki
Stunt double / stunt performer 2 episodes, 2009

Yasushi Asaya
Stunt performer / stunts 2 episodes, 2010

Mike Duncan
Stunt double: 2Dads / stunt performer: Operative 2 episodes, 2010

Connor Van Vuuren
Stunt double: Butterworth Double / stunt double: Robert double 2 episodes, 2010

Darrell Walshe
Stunt performer: Crocodillo Bar Local / stunt performer: Terrorist 2 episodes, 2010

Ingrid Kleinig
Stunt performer 1 episode, 2007-2011

Camera and Electrical Department

Richard Chapelle
Aerial cinematographer / camera operator: aerial camera / ... 43 episodes, 2007-2010

Warren Lazarides
Focus puller 36 episodes, 2007-2011

Sean McClory
Camera operator / camera operator: "a" camera / ... 36 episodes, 2007-2011

Lisa McTiernan
Clapper loader 36 episodes, 2007-2011

Luke Stone
Key grip / second grip 36 episodes, 2007-2011

Vince Valituti
Still photographer / unit still photographer 36 episodes, 2007-2011

Tracey Muir
Video split operator 34 episodes, 2007-2009

Eleshia Pollard
Clapper loader 32 episodes, 2007-2011

Russell Lyons
Electrician / assistant electrician / ... 29 episodes, 2007-2009

Martin Perrot
Gaffer / location gaffer 28 episodes, 2007-2009

Troy Reichman
Focus puller 28 episodes, 2008-2011

John Stokes
Additional photographer / camera operator: additional crew / ... 25 episodes, 2008-2010

Andrew Saul
Additional lighting technician / best boy 21 episodes, 2008-2009

Stephen Head
Best boy 20 episodes, 2009-2011

Joshua Kwan
Best boy 20 episodes, 2009-2011

Peter Smith
Assistant grip / best boy grip / ... 20 episodes, 2009-2011

Sean Aston
Additional grip / key grip: additional crew 17 episodes, 2009-2010

Damien Kwocksun
Additional grip / grip: additional crew 17 episodes, 2009-2010

Roger Buckingham
Camera operator: wet camera / photographer: second unit 16 episodes, 2007-2008

Anthony Pockinhorne
Focus puller / focus puller: wet camera 16 episodes, 2007-2008

Clare Fuller
Second assistant camera / clapper loader 16 episodes, 2010

Tristan Davies
Video assistant / video split operator / ... 15 episodes, 2007-2009

Margie McClymont
Camera operator: "b" camera / camera operator 15 episodes, 2008-2011

Brad Boterhoek
Best boy grip 15 episodes, 2009-2011

Julian Filer
Lighting technician 13 episodes, 2007

Greg Gilbert
Camera operator 13 episodes, 2009

Jack Moffatt
Additional lighting technician 13 episodes, 2009

Ken Moffatt
Additional lighting technician 13 episodes, 2009

Tony O'Loughlan
Camera operator: "b" camera 13 episodes, 2011

Brent Boterhoek
Assistant grip / best boy grip 9 episodes, 2008-2009

Craig Bartlett-Sweiger
Second grip 8 episodes, 2007

David Cane
Lighting assistant: Far North Queensland 8 episodes, 2007

Craig Clark
Best boy 8 episodes, 2007

Inaki DeUbago
Clapper loader 8 episodes, 2007

Tom Doyle
Electrician 8 episodes, 2007

David Dunkley
Focus puller 8 episodes, 2007

Andrew Hewins
Clapper loader 8 episodes, 2007

Gary Johnston
Still photographer / unit still photographer 8 episodes, 2007

Jason Klaffer
Second grip 8 episodes, 2007

Melinda McKinnon
Focus puller 8 episodes, 2007

Michael Rich
Key grip 8 episodes, 2007

Ben Rothstein
Still photographer / unit still photographer 8 episodes, 2007

Nick Walters
Best boy 8 episodes, 2007

Nathan Walton
Electrician 8 episodes, 2007

Adam Williams
Studio gaffer 8 episodes, 2007

Robbie Boyd
Assistant electrician 8 episodes, 2008

Simon Christidis
Camera operator: wet camera 8 episodes, 2008

Dan Clark
Focus puller: wet camera 8 episodes, 2008

Daniel Clark
First assistant camera: wet camera 8 episodes, 2008

Bryn Whitie
Additional focus puller 8 episodes, 2008

Trent Williamson
Best boy grip 8 episodes, 2008

Ross Butler
Assistant electrician: additional crew / additional electrician 7 episodes, 2010-2011

Stefan Fidirikkos
Gaffer 7 episodes, 2010-2011

Phil Mulligan
Assistant electrician: additional crew / additional electrician 7 episodes, 2010-2011

Matt Parnell
Electrician / lighting assistant 7 episodes, 2010-2011

Peter Welman
Action photographer 5 episodes, 2007

Luis A. Bran
Clapper loader: additional crew 4 episodes, 2010

Josh Calder
Assistant grip 4 episodes, 2010

Ashleigh Carter
Additional photographer 4 episodes, 2010

Matthew Floyd
Clapper loader: additional crew 4 episodes, 2010

Billy Harmer
Grip: additional crew 4 episodes, 2010

Kristen Jones
Additional focus puller / focus puller: additional crew 4 episodes, 2010

Jay A. Lind
Grip 4 episodes, 2010

Jesse Moyes
Assistant electrician: additional crew 4 episodes, 2010

Nicholas Owens
Additional photographer 4 episodes, 2010

Henry Pierce
Camera operator: additional crew 4 episodes, 2010

Simon Richards
Video split operator 4 episodes, 2010

Duncan Scott
Additional focus puller / focus puller: additional crew 4 episodes, 2010

Paul Siepel
Clapper loader: additional crew 4 episodes, 2010

David Tilburey
Assistant electrician: additional crew 4 episodes, 2010

Chris Wallsingham
Assistant electrician: additional crew 4 episodes, 2010

Steve Monk
Gaffer: additional crew 3 episodes, 2010

Dion Caramalis
Grip 3 episodes, 2011

Marty Evans
Additional electrician 3 episodes, 2011

Greg Henderson
Clapper loader 3 episodes, 2011

Dan Michaud
Additional electrician 3 episodes, 2011

Daniel Pratt
Video split operator 3 episodes, 2011

Tim Walsh
Clapper loader 3 episodes, 2011

Scott Dolan
First assistant camera: second unit 2 episodes, 2009

Casting Department

Mim Weger
Extras casting 36 episodes, 2007-2011

Faith Martin
Original principal casting / casting / ... 33 episodes, 2007-2011

Ranjini Busch
Extras casting 28 episodes, 2008-2011

Tom McSweeney
Casting / casting: Maura Fay Group 13 episodes, 2008-2011

Peter Rasmussen
Casting assistant 11 episodes, 2009

Samantha Strauss
Extras casting 8 episodes, 2007

Tracey Silvester
Casting / casting assistant 6 episodes, 2007-2008

Costume and Wardrobe Department

Roberta Shaw
Costume supervisor / key costume stand-by 28 episodes, 2007-2009

Alex Barton
Assistant stand-by costume / costume stand-by 20 episodes, 2007-2009

Jade Monteverdi
Costume assistant / costume stand-by assistant 17 episodes, 2009-2010

Adam Dalli
Costume supervisor 16 episodes, 2010

Dannielle Alexander
Costume stand-by / costume buyer / ... 13 episodes, 2008-2010

Barbara Pinn
Key costumer 13 episodes, 2008

Amanda Enders
Costume stand-by 13 episodes, 2009

Amy Mitchell
Costume assistant 13 episodes, 2009

Lien See Leong
Costume stand-by assistant 13 episodes, 2011

Catherine Wallace
Costume supervisor 8 episodes, 2007

Irene 'Pida' Gleeson
Costume finisher 8 episodes, 2008

Felice Mercorella
Key costume stand-by 8 episodes, 2008

Andrea Hood
Costume stand-by 8 episodes, 2009

Elizabeth Rice
Costume stand-by 7 episodes, 2010-2011

Andrew Ioannides
Costume stand-by 6 episodes, 2007

Andrea Rodd
Costume stand-by 5 episodes, 2009

Tanya Woelfle
Costume stand-by: additional crew 4 episodes, 2010

Bridget Dixon
Costume supervisor 3 episodes, 2011

Vicki Sands
Costume assistant 3 episodes, 2011

Editorial Department

Dwaine Hyde
Colorist 36 episodes, 2007-2011

Basia Ozerski
First assistant editor / assistant editor 36 episodes, 2007-2011

Jo Spillane
On-line editor 24 episodes, 2008-2011

Chris Button
Telecine operator 24 episodes, 2008-2010

Vincent Jarrett
Second assistant editor 20 episodes, 2008-2009

Nick Hart
On-line assistant 20 episodes, 2009-2011

Vincent Taylor
Telecine operator 15 episodes, 2007-2008

Adam Archer
On-line editor 13 episodes, 2007-2008

Yoomin Lee
Telecine operator 13 episodes, 2009

Michael Kosmider
Second assistant editor 7 episodes, 2010-2011

Gonzalo Echeverria
Telecine operator 3 episodes, 2011

Vincent Barratt
Second assistant editor 2 episodes, 2008

Transportation Department

Lindsay Graham
Boat driver 28 episodes, 2007-2011

Nick Davidson
Boat driver 28 episodes, 2008-2011

Andrew Balo
Boat driver 20 episodes, 2009-2011

Jeremy Piggott
Boat driver 13 episodes, 2009

Gert Jacoby
Marine vehicle coordinator 8 episodes, 2007

Eli Pitt
Boat driver 8 episodes, 2007

Stuart Tivey
Boat driver 8 episodes, 2007

Neil Henry
Boat driver 8 episodes, 2008

Richard Stewart-Holmes
Boat driver 8 episodes, 2008

Jack Nairn
Action boat coordinator 7 episodes, 2010-2011

John Schmidt
Boat driver / art department boat driver: Far North Queensland 7 episodes, 2010-2011

Jason Shearer
Boat driver 4 episodes, 2010

Gary Warren
Boat driver 3 episodes, 2011

Other Crew

Merilyn Cook
Assistant production coordinator / production secretary 36 episodes, 2007-2011

Nicki Ellis
Production coordinator 36 episodes, 2007-2011

Lloyd Hart
Legal advisor / lawyer 36 episodes, 2007-2011

Jason Rowling
Production runner / location assistant 36 episodes, 2007-2011

Scott Stewart
Location manager / location manager: Gold Coast 36 episodes, 2007-2011

Victoria Buchan
Publicist: The Lantern Group / publicist 35 episodes, 2007-2011

Jo Rooney
Network drama executive 35 episodes, 2007-2011

Allan Mowbray
Armorer 33 episodes, 2007-2010

Toni Pearson
Production accountant 28 episodes, 2007-2011

Gilda Baines
Caterer: Jagards Catering / caterer: Jagads Catering 28 episodes, 2008-2011

Jeff Baines
Caterer: Jagards Catering / caterer: Jagads Catering 28 episodes, 2008-2011

Nazifa Duranovic
Caterer: Phoenix Catering 28 episodes, 2008-2011

Bronwyn Feachnie
Caterer: Phoenix Catering 28 episodes, 2008-2011

Jeff Gribble
Armorer / armourer 28 episodes, 2008-2011

Leanne L. Huillier
Production runner 28 episodes, 2008-2011

Andy Ryan
Network script executive 28 episodes, 2008-2011

Tony Brown
Assistant location manager 25 episodes, 2008-2010

Sue Kenchington
Continuity 21 episodes, 2007-2009

Prue Fletcher
Liaison: The LaB 21 episodes, 2008-2010

Cath Collins
Script coordinator 21 episodes, 2008-2009

Alex Fewster
Production secretary 21 episodes, 2008-2009

Jordan Thrupp
Script advisor: Navy / technical advisor 21 episodes, 2008-2009

Adam Todd
Story editor 21 episodes, 2008-2009

Kaleb Day
Unit nurse / unit nurse: additional crew / ... 20 episodes, 2009-2011

Tony Gibbs
Insurance: HW Wood Australia 20 episodes, 2009-2011

Jennifer L'Huillier
Continuity 20 episodes, 2009-2011

Carmel Leonard
Continuity 20 episodes, 2009-2011

Hal Parsons
Technical advisor 20 episodes, 2009-2011

Prudence Williams
Assistant accountant / accounting assistant 20 episodes, 2009-2011

Eric Fleury
Additional caterer: Fleury's Catering / caterer: Fleury's Catering 17 episodes, 2009-2010

Louise Fleury
Additional caterer: Fleury's Catering / caterer: Fleury's Catering 17 episodes, 2009-2010

Tom Hoffie
Marine coordinator 17 episodes, 2009-2010

Kase Connole
Unit nurse / unit nurse: Gold Coast 16 episodes, 2007-2008

Philip Watts
Liaison: The LaB 16 episodes, 2007-2008

Lesley Beglan-Pagotto
Production runner 16 episodes, 2010

Rick Pagotto
Marine assistant 16 episodes, 2010

Jake Brackenridge
Unit assistant 13 episodes, 2009

Chris Brough
Technical advisor 13 episodes, 2009

Melanie Chryss
Payroll accountant 13 episodes, 2009

Troy Clarke
Unit assistant 13 episodes, 2009

Chris De Bono
Technical advisor 13 episodes, 2009

Stephen Hart
Production runner 13 episodes, 2009

Shane Jones
Technical advisor 13 episodes, 2009

Karolina Lipiec
Publicist: The Lantern Group 13 episodes, 2009

Noble Otene
Unit assistant 13 episodes, 2009

Chris Sheen
Unit assistant 13 episodes, 2009

Lucy Squire
Network publicist 13 episodes, 2009

Tom Hooper
Runner / production runner 13 episodes, 2011

Elisha Whitby
Publicist / publicist: The Lantern Group 12 episodes, 2008-2010

Matthew Wollaston
Armorer / armourer 12 episodes, 2011

Rachel Bailey
Script coordinator 8 episodes, 2007

Anthea Charalambous
Production assistant 8 episodes, 2007

Olivia De Roche
Production secretary 8 episodes, 2007

Richard Donnelly
Script advisor 8 episodes, 2007

Deidre Eagles
Unit nurse: Gold Coast 8 episodes, 2007

Naida Entwistle
Production runner 8 episodes, 2007

Jane Forbes
Continuity / script supervisor 8 episodes, 2007

Marcia Gardner
Script editor 8 episodes, 2007

Maree Goon
Production runner 8 episodes, 2007

Gillian Hinkley
Unit nurse: Far North Queensland 8 episodes, 2007

Mark 'Lurch' Houstein
Unit assistant: Gold Coast 8 episodes, 2007

Fiona Kelly
Script consultant 8 episodes, 2007

Hunter King
Unit assistant: Sydney 8 episodes, 2007

Sheila Lind
Production coordinator 8 episodes, 2007

Vicki Madden
Bible producer 8 episodes, 2007

Gideon Marshall
Armorer: Sydney 8 episodes, 2007

Peter Martin
Technical advisor 8 episodes, 2007

Monique Matthews
Assistant marine coordinator 8 episodes, 2007

Andrew McNiece
Production runner 8 episodes, 2007

Pat Passlow
Payroll clerk 8 episodes, 2007

Heather Pearson
Assistant accountant 8 episodes, 2007

Laurence Pettinari
Safety officer 8 episodes, 2007

Alexandra Phillips
Publicist: Nine Network 8 episodes, 2007

Robert Porter
Liaison: Far North Queensland 8 episodes, 2007

Suzanne Richards
Unit nurse: Sydney 8 episodes, 2007

Christine Sinclair
Unit nurse: Far North Queensland 8 episodes, 2007

Angus Tattle
Assistant accountant 8 episodes, 2007

Peter Welman
Action stills / unit department: Mission Beach / ... 8 episodes, 2007

Chris Wheeler
Location manager: Sydney 8 episodes, 2007

Lana Williams
Safety officer 8 episodes, 2007

Kaylene Arthurs
Assistant accountant 8 episodes, 2008

Charlie Billingham
Marine secretary 8 episodes, 2008

Ben Breen
Production accountant 8 episodes, 2008

Anni Browning
Completion guarantor 8 episodes, 2008

William Del Mar
Playback technician 8 episodes, 2008

Lindsay Graham
Assistant marine coordinator 8 episodes, 2008

Lisa Inman
Continuity 8 episodes, 2008

Gert Jacoby
Marine coordinator 8 episodes, 2008

Ian Jarvie
Script advisor: Navy 8 episodes, 2008

Tim Jones
Rear projection playback 8 episodes, 2008

George McKenzie
Technical advisor 8 episodes, 2008

Marie Mercuri
Production runner 8 episodes, 2008

Renae Louise Moore
Continuity 8 episodes, 2008

Aaron Nye
Technical advisor 8 episodes, 2008

Chris Rose
Helicopter pilot: aerial filming 8 episodes, 2008

Jan Thornton
Laboratory liaison 8 episodes, 2008

Brett Whitbread
Unit assistant 8 episodes, 2008

Graham Winter
Unit assistant 8 episodes, 2008

John Eggleston
Unit assistant 7 episodes, 2010-2011

Catherine Ferla
Script editor / script coordinator 7 episodes, 2010-2011

Katie Harris
Unit nurse 7 episodes, 2010-2011

Tim 'Pommy' Obank
Unit assistant 7 episodes, 2010-2011

Heidi Virtue
Network publicist 7 episodes, 2010-2011

Matthew Graham
Liaison: The LaB 6 episodes, 2008

Mary Dennison
Accounts: AudioLoc 5 episodes, 2007

Steve Marcino
Liaison: The LaB 4 episodes, 2007

Anne Andrews
Technical advisor 4 episodes, 2010

Simon Andrews
Technical advisor 4 episodes, 2010

Gina Azzopardi
Caterer: additional crew 4 episodes, 2010

Lauren Cooper
Assistant location manager 4 episodes, 2010

Stewart Dean
Liaison: The LaB 4 episodes, 2010

Mitchell Ferguson
Unit assistant 4 episodes, 2010

Candy Harper
Unit nurse 4 episodes, 2010

Michelle Hartig
Payroll accountant 4 episodes, 2010

Gemma Hayes
Production secretary 4 episodes, 2010

Yasmine Jade
Assistant accountant 4 episodes, 2010

Matthew Krueger
Caterer: additional crew 4 episodes, 2010

Teresa Millwood
Unit nurse 4 episodes, 2010

Jo Morgan
Unit nurse: additional crew 4 episodes, 2010

John Ridley
Story editor 4 episodes, 2010

Tatjana Singh
Unit assistant 4 episodes, 2010

Trevor Stecum
Script advisor: Navy 4 episodes, 2010

Dean Uren
Technical advisor 4 episodes, 2010

Kylie Wilkie-Smith
Production runner 4 episodes, 2010

Steve Marolho
Liaison: The LaB 3 episodes, 2007

Haydn Dalton
Assistant safety supervisor 3 episodes, 2008-2009

Mitchell Edwards
Technical advisor 3 episodes, 2011

Mick Green
Unit assistant 3 episodes, 2011

Remington Gribble
Armourer 3 episodes, 2011

Katrina Lubans
Production secretary 3 episodes, 2011

Ben McNeill
Accounts assistant 3 episodes, 2011

Elizabeth Mulder
Technical advisor 3 episodes, 2011

Pat Nash
Marine coordinator 3 episodes, 2011

Hugh Simpson
Script advisor: Navy 3 episodes, 2011

Bert Upite
Marine assistant 3 episodes, 2011

Niki White
Publicist: The Lantern Group 3 episodes, 2011

Graham Young
Production runner 3 episodes, 2011

Lauren Whitton
Adr loop artist 2 episodes, 2010

Thanks

Meredith Garlick
Thanks 29 episodes, 2010-2011

« Back to Sea Patrol Pictures

Browse Band and Artist Galleries

Latest Site Comments

Metallica Pictures

Posted by brian 11 months ago

what a hot band. love all their music

Kay Parker Pictures

Posted by Joe 11 months ago

Would love to meet you before I die,

Larry Miller Pictures

Posted by greg fischer 11 months ago

We are unable to find our family pictures. We would like to order our pictu...

John Kennedy Jr. Pictures

Posted by Michael Wren 11 months ago

You can find the statue proposal on Kickstarter dot com



Our Website Community
Whos Dated Who
  • Celebrity dating gossip
  • Celebrity couples
  • Celebrity babies
Lucy Who
  • Celebrity profiles
  • Filmographies and TV show credits
  • Magazine covers
  • Quotes and trivia
  • Discographies and lyrics
Fan Pix
  • Entertainment pictures
  • Films and television shows
  • Bands and solo artists
  • Famous people
All Star Pics
  • Celebrity photos
  • Movie stills and posters
  • TV show images
  • Bands and musicians
  • Partner with Wallpaper